Record: aantal vastgoedmakelaars in België bereikt de kaap van 11.000
woensdag 18 februari 2026
Aantal syndici gestegen met 10 procent
Het aantal vastgoedmakelaars in België staat op het hoogste peil ooit. Ons land telt vandaag 11.004 vastgoedprofessionals. In 2023 en 2024 was er een lichte terugval, maar de kentering is een feit. Het vastgoedmakelaarsberoep blijft opvallend populair. Dat blijkt uit cijfers van het Beroepsinstituut van Vastgoedmakelaars (BIV).
Van de 11.004 vastgoedmakelaars in België zijn er 8.550 uitsluitend actief als bemiddelaar bij verkoop en verhuur van onroerend goed. Dat is bijna 3 procent meer dan eind 2024.
Het beroep van vastgoedmakelaar-syndicus daarentegen is een knelpuntberoep. Zij staan in voor het beheer van gemeenschappelijke delen in mede-eigendommen. Het BIV voert al een paar jaar campagne om dit beroep te promoten. Eind 2025 waren er in België 672 vastgoedprofessionals die enkel als syndicus werkzaam waren. Dat is een stijging van 10 procent in vergelijking met het jaar voordien. Aan Nederlandstalige zijde bedraagt de stijging zelfs 15 procent.
Tot slot zijn 1.782 vastgoedmakelaars gemachtigd om zowel bemiddelings- als syndicusactiviteiten uit te oefenen.
Trend naar specialisatie zet zich voort
“In 2025 zakte het aandeel makelaars dat beide functies mag combineren verder weg naar 16%. Daartegenover steeg het aandeel makelaars dat zich uitsluitend op bemiddeling richt naar bijna 78 procent”, duidt BIV-voorzitter Patrick Boterbergh. “De sector blijft dus verder evolueren richting specialisatie. Waar acht jaar geleden nog 53 procent van de vastgoedmakelaars op zowel de bemiddelings- als de syndicuskolom ingeschreven stond, kiezen steeds meer professionals vandaag bewust voor één duidelijke rol.”
Antwerpen voor het eerst de grootste in Vlaanderen
Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest spant al jaren de kroon met 1.835 BIV-leden. In Vlaanderen is er een opmerkelijke verschuiving: West-Vlaanderen (1.511) is niet langer de provincie met het meeste aantal leden. Antwerpen is met 1.542 leden voor het eerst de grootste. In Wallonië staan Henegouwen (821) en Waals-Brabant (785) voorop.
|
Brussels Gewest |
1835 |
|
Antwerpen |
1542 |
|
West-Vlaanderen |
1511 |
|
Oost-Vlaanderen |
1490 |
|
Vlaams-Brabant |
992 |
|
Henegouwen |
821 |
|
Waals-Brabant |
785 |
|
Luik |
743 |
|
Limburg |
667 |
|
Namen |
342 |
|
Luxemburg |
164 |
|
buitenland |
112 |
Versneld traject op basis van relevante beroepservaring: instroom blijft voorlopig beperkt
Wie vastgoedmakelaar wilde worden, moest vroeger beschikken over een bachelordiploma of een ondernemersopleiding tot vastgoedmakelaar. Sinds 1 februari 2024 is er echter een bijkomend instroomkanaal: wie in de tien jaar voorafgaand aan zijn aanvraag minstens zes jaar voltijds vastgoedmakelaarsactiviteiten uitoefende, kan onder voorwaarden en mits goedkeuring van de Uitvoerende Kamer via een versneld traject een BIV-erkenning aanvragen.
“Kandidaten in dit traject moeten geen stage volgen, maar wel slagen voor een praktische bekwaamheidsproef. In 2025 werden er 131 aanvragen ingediend en slaagden uiteindelijk 76 kandidaten voor de schriftelijke en mondelinge bekwaamheidsproef. 25 daarvan werden op het tableau van vastgoedmakelaars ingeschreven als syndicus en 51 als bemiddelaar”, aldus Boterbergh.